شماره تماس: 09351209516  پست الکترونیک: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

بازار کلاردشت در رقابت با فروشگاه های اینترنتی

هوا خوب است. برویم بازار. برویم داخل یکی از فروشگاه های کلاردشت. فروشگاه ابزار و یراق. انبر دست را اشاره کنیم. ساخت اندونزی. از فروشگاه می آییم بیرون. وارد فروشگاه دیگری بشویم. به کالایی دیگر اشاره کنیم. باز هم ساخت کلاردشت نیست. تقریباً تمام چیزهایی که خریداری می کنیم، هیچ کدام ساخت کلاردشت نیست. اگر شهر کلاردشت را یک خانواده در نظر بگیریم، با هر خرید، در واقع پولی از کلاردشت خارج می شود. 

البته دوست دارم یک استثناء را بگویم. غیر از قصابی! خوشبختانه گوشت قرمز را خودمان تولید می کنیم. و مقداری شیلات و ماهی. این ها کارهای قشنگی است. ولی ماست را خودمان تولید نمی کنیم. فراورده های لبنی را خودمان تولید نمی کنیم. بهتر بود حداقل در این زمینه به خود کفایی می رسیدیم. هرچند اتفاق های قشنگی در سال اخیر افتاده است و گرفتن باغ های کوچک و سبزی خوردن و فروشگاه های متعدد فروش لبنیات محلی و عسل و غیره، نشانه ها و اخبار خوب و دلگرم کننده است. برگردیم به بحث خودمان.

در اینجا می خواهم یک خطر بزرگ را به شما معرفی کنم! آن چیست؟ "گرانفروشی". معروف است که گردشگر که می آید کلاردشت، آب معدنی و میوه و گوجه را می ریزد داخل صندوق عقب و همراه خودش می آورد. علت چیست؟ چون معروف شده ایم به یک شهر گران. اما چرا از گردشگر گله کنیم. جدیداً دیده ام خود شهروندان ما نیز پوشاک و لوازم خانگی شان را از شهرهای اطراف می خرند. چرا؟ چون ارزان تر است. حق هم دارند. زیرا که غالب فروشندگان کلاردشت به اصل "سود کمتر و فروش بیشتر" اعتقاد ندارند.

مثال بزنم. پنج شنبه بازار کلاردشت. وانت را پر می کنند از میوه و سبزی و ترشی و کفش! آفتاب که بالا می آید، بساط را پهن می کنند و می فروشند و غروب بر می گردند به شهرشان. تنکابن. رامسر. نوشهر. و ما خوشحالیم که چقدر خرید خوبی کردیم. در بسیاری از مواقع قیمت شان نصف قیمت بازار است. خدا خیرشان دهد. به این طریق، قیمت شهر را کنترل می کنند. و این شده است که آخر هر هفته باید برویم پنج شنبه بازار، که هم تفریح است! و هوایی عوض می شود، هم اینکه قیمت مناسب است و همه چیز در یکجا در دسترس. و مثال دیگر بزنم. بازارچه ترکمن. هر ساله می آیند در حاشیه یک خیابان و تعدادی نماد ترکمن و محصولات نه چندان باکیفیت و البته اگر از حق نگذریم، شکلات های خوشمزه و چند میلیارد پولی که می توانست وارد جیب واسطه های کلاردشتی یا همان فروشندگان ساکن کلاردشت شود، وارد جیب هم میهنان عزیز استان های دیگر می شود و در انتهای تابستان باز می گردند به سمت خانه هایشان!

اما یک جای خوشبختی دارد. اینکه هنوز فروشگاه های زنجیره ای چندمنظوره مشابه "هایپر می" در کلاردشت شعبه ای ندارد. فروشگاه هایی که مواد غذایی، آرایشی بهداشتی، برنج، لوازم خانگی و فرآورده گوشتی و بسیاری دیگر را همزمان ارائه می دهند. که اگر روزی چنین فروشگاهی در کلاردشت تأسیس شود، با آن تخفیف های 20 درصد و 30 در صد و 40 درصد، به جرأت می توانم بگویم بیش از 10 درصد از شغل های کلاردشت معطل خواهد شد. چرا که فروشگاه های کلاردشت با فروش اندک شان و قدرت ناچیزشان در دادن تخفیف، به یقین تاب مقاومت در مقابل فروشگاه های بزرگ را نخواهند داشت.

اینجا یک هیولای بزرگ تر آرام آرام در حال رشد کردن است. هیولایی به واقع خطرناک تر و جدی تر و نابودکننده تر از همه اینها: "فروشگاه های اینترنتی". و بد ماجرا و فاجعه اصلی آنجاست که اکثراً آن را جدی نمی گیرند!  غول هولناکی که بزرگ ترین خطر آینده شهرهای کوچک است. شما وارد اینترنت می شوید، وارد اینستاگرام، تلگرام، پر از فروشگاه های پوشاک و کفش و لوازم خانگی و غیره. جدیداً روغن ماشین، کود گیاهی، برنج، لامپ و هرچه را تصور کنید، می شود با قیمتی مناسب تر، آسان تر، و حتی مطمئن تر از طریق اینترنت تهیه کرد. برای اطمینان می شود به اداره پست و آمار فروش روزانه چند میلیاردی فروشگاه های اینترنتی مراجعه کرد.

به عنوان نمونه، توجه کنیم: ببینیم فروشگاه های اینترنتی چه برخوردی با فروشگاه های تلفن همراه کرده اند. تقریباً بازار فیزیکی موبایل را از کار انداخته اند. و این اتفاق، می تواند در ده سال آینده، برای تمام اجناس و کالاهای دیگر تکرار شود. در دنیای مدرن، دیگر چیزی به نام ناظر بر قیمت نداریم. در کشوری و شهری که مردم آگاه دارد، فروشنده ای که بخواهد به سمت گرانفروشی برود، به سرعت از دور خارج خواهد شد. و این آگاهی، به خودی خود قیمت ها را کنترل می کند.

علت چیست؟ چاره چیست؟ راه مقابله با فروشگاه های اینترنتی کدام است؟

علت، گرانفروشی! اینکه یاد نگرفته ایم تا با معیارهای قیمت مناسب و کیفیت خوب رقابت کنیم. بلکه می نازیم به مکان فروشگاه مان که دو نبش است. اول بازار است. دکور خوبی دارد. و از ناآگاهی خریداران سوء استفاده می کنیم. اما به این فکر کرده ایم که آیا خریداران تا همیشه ناآگاه می مانند؟ بارها پیش آمده است که وارد فروشگاه لوازم خانگی یا ابزار و یراق شده اند، تبلت را نشان داده اند و به فروشندگان ما گفته اند که نگاه کنید، فلان فروشگاه همین کالا را بسیار از شما ارزان تر می دهد! و ما متعجب می شویم. باید دقت کنیم که با گذر زمان، مردم آگاه تر می شوند. قبل از خرید کالا، سری به اینترنت می زنند. مقایسه می کنند. و خرید از طریق اینترنت، برایشان بسیار آسان تر است تا خرید از فروشگاه دونبش اول بازار. و ارزان تر.

چاره چیست؟ مشخص است. ارزان فروشی. اینکه اصناف کلاردشت، یا شرکت های خصوصی بیایند سایتی را و یا اپلیکیشنی را طراحی کنند و تمام اجناس و کالاهای کلاردشت را ثبت کند تا فروشگاهی که کالای یکسانی را با قیمت پایین تری ارائه می دهد، رو بیاید، صرفنظر از اینکه آن فروشگاه در کجای شهر یا روستا واقع شده است. آن موقع است که بر سر گردنه بودن و داشتن فروشگاه در بهترین نقطه بازار ملاک فروش بیشتر نمی شود، بلکه قیمت مناسب تر است که معیار موفقیت خواهد بود. در این حالت، شهر خود را برای ماندن در گردونه کسب و کار و باقی ماندن در فضای پر رقابت بازار آینده آماده می کند. اینطور می شود  از کسب و کار شهر در مقابل فروشگاه های اینترنتی محافظت کرد و نگذاشت آن فروشگاه های بزرگ کاسبی های کوچک ما را ببلعند. هرچند بسیار سخت و ناشدنی می نماید. اما هرچه هست، آنهایی که سند چشم انداز شهر را می نگارند، و دستی در تدوین برنامه های اجرایی آینده دارند، لازم است در این باب نیز اندیشه کنند. 

 

فروشگاه بازار فردا (بازار مجازی کلاردشت)

بر این اساس و بر پایه ایده بالا، فروشگاه اینترنتی "بازار فردا" در سال 1395 طراحی و اجرا شد تا بتواند از ابتدای سال 1398 کار خود را آغاز کند. هرچه باشد ما به این گزاره اعتقاد داریم که همانقدر که باران نعمت خداوند است، "اینترنت" نیز نعمتی الهی است... ، به شرطی که از آن به خوبی استفاده شود.  

 

سپاسگزارم

 بیست هشتم آذر 1395

مهندس حامد احمدی / پایه دو نظارت و طراحی عمران / مسئول دفتر طراحی ساختمان 920 مازندران 

وبمستر سایت "ویلا360" و مدیریت فروشگاه اینترنتی "بازار فردا"