شماره تماس: 09351209516  پست الکترونیک: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

جاهای دیدنی کلاردشت

جاذبه های گردشگری کلاردشت را در اینجا بررسی می کنیم.

 

 این بخش در حال تکمیل است...

 

خانه سردآبرود، یکی از مهم ترین جاذبه هاست.

 

 

کلاردشت منطقه ای کوهستانی، دشتی زیبا بر فراز کوه ها و از توابع شهر چالوس است که در مازندران قرار دارد.

کلاردشت که مرکز آن حسن کیف است با دریا 30 کیلومتر و با تهران در حدود ۱۷۰ کیلومتر فاصله دارد و قدمت آن به هزار سال قبل از میلاد میرسد.

 

کلاردشت از سمت جنوب به قله تخت سلیمان تا حدود گردنه کندوان، به دریای خزر و تنکابن از سمت شمال، به شهر چالوس، کجور و نوشهر از سمت شرق و از سمت غرب به شهر قزوین و الموت منتهی میشود.

 

به دلیل قراگیری رشته کوههای البرز در حاشیه دریای خزر، رطوبت در دامنه های البرز متوقف شده و بارش باران در کلاردشت زیاد است به همین علت این منطقه از آب و هوای معتدل برخوردار است. حتی در ارتفاعات کلاردشت، بخشی از این بارندگی به بارش برف منجر میشود و همین تنوع آب و هوایی در کلاردشت باعث شده است که نسبت به مناطق دیگر مازندران، خنک تر و مطبوع تر باشد. در فصل زمستان دمای هوا به 30 درجه زیر صفر میرسد و در شب های تابستان  نیز مسافرین و مردم این منطقه از لباس گرم استفاده میکنند.

 

کلاردشت از طبیعت زیبایی همچون:

- دریاچه سما یا ولشت

- جنگل مازیچال، جنگل های سرسبز در جنوب و عباس آباد در شمال

- رودخانه سردآبرود

- کوه های تخت سلیمان و علم کوه در سمت غرب

- روستاهای شکل گرفته در کوه های بخش شرقی و ...

برخوردار است که مسافران داخلی و خارجی بسیاری را برای بازدید از این مناطق و مکان ها به خود جذب کرده است.

 

درختان سپیدار، توسکا، افرا، راش، نمدار، بلوط سیاه، ازگیل، زالزالک، زرشک، ملچ، سیاتلو، خوج و گل سرخ وحشی از جمله گیاهان موجود در جنگل های کلاردشت است.

 

در جنگل های کلاردشت حیواناتی از جمله: جوجه تیغی، سنجاب، قرقاول، دارکوب، دم جنبانک، زاغچه، کبوتر، بلدرچین، کبک، جغد، کوکرک، خرگوش، گوزن، بز، گورکن، پلنگ، خرس، خوک، شغال، گرگ، لاشخور و گربه وحشی دیده میشود.

 

دریاچه ولشت که به نگین آبی کلاردشت معروف است زیستگاه پرندگان نادر و مهاجر از جمله: مرغابی و غاز وحشی میباشد. آب این دریاچه از رودخانه های کف تامین میشود.

 

علم کوه با ارتفاع 4845 متر بلندترین کوه در کلاردشت است. تخت سلیمان را که در افسانه ها به عنوان محل ازدواج سلیمان و بلقیس از آن یاد میکنند، دارای 4650 متر ارتفاع است.

 

منبع آبگیری سردآبرود که مهمترین رودخانه در کلاردشت است، یخچال های دایمی و طبیعی در ارتفاعات کلاردشت است که به شکل توده های بزرگ یخ هستند که با سنگ و خاک ادغام شده اند و با سپری شدن ده ها میلیون سال هنوز وجود دارند. این رودخانه برای تکثیر و پرورش ماهی آزاد و قزل آلا مناسب است و دارای آبی زلال و صاف است.

 

تا حدود 30 سال قبل در کلاردشت خانه های چوبی قدیمی نیمه سنتی که به داردچی معروف بود، وجود داشت و یکی از جاذبه های گردشگری کلاردشت محسوب میشد ولی در حال حاضر جای خود را به ویلاهای مدرن داده اند. مسافرین و گردشگران میتوانند با اجاره ویلا از سایت ویلاجار اقامتی مطمئن در کلاردشت داشته باشند.

 

کلاردشت در فصل سرما، با احتساب مرزن آباد و روستاهای اطراف، کمتر از 40 هزار نفر جمعیت دارد و با شروع فصل بهار با احتساب مسافران، از 120 هزار نفر بیشتر میشود.

 

مردمان کلاردشت به زبان های کردی، گیلی، لکی یا فارسی صحبت میکنند.

 

کلاردشت از نظر ایرانیان بهشت گمشده است و برای توریست های خارجی هنوز ناشناخته است.

 

کلاردشت دارای روستا‌های زیادی از جمله: رودبارک، حسن کیف، مکارود، پیشمبور، گرگپس، کردچال و ... است که هر یک به نوبه خود زیبایی خاصی دارند.

 


 لینک های مرتبط